Конспекти занять


Мета: Ознайомити дітей із роллю українського віночка в убранні дівчини, особливостями його виготовлення, розміщенням та значенням квітів, особливостями стрічок у ньому, різновидами віночків. Розвивати інтерес до маловідомих слів, стимулювати вживання прислів'їв і приказок. Виховувати любов та пошану до фольклорних символів.
(Діти заходять до зали).
-Діти, погляньте, що це тут стоїть? Так, це бабусина скриня, а чого це вона тут? Ану, скрине, відкривайся! Як багато тут різних віночків! Бабуся приготувала нам цю скриню, щоб розповісти про віночок.
Сядьмо у рядочок,
Сплетемо віночок,
Квіточка до квіточки,
Як і ми ось діточки.
( Сідають в коло на підлогу.)
-Віночок у давнину носили лише дівчата. Віночок - не лише прикраса, а й оберіг, «знахар душі», бо в нього є така чаклунська сила, що біль знімає, волосся береже. У віночок вплітали багато квітів: ружі, калину, деревій, безсмертник, волошки, нагідки. Найпочесніше місце належало деревію. Ці маленькі дрібненькі квіточки здалеку нагадують одну квітку, в народі її називають деревієм. Коли квіти відцвітають, то вітер розносить насіння далеко-далеко. Та де б не проростала ця рослина, вона завжди цвіла. Тому і вплели до віночка цю квітку, як символ нескореності.
- Діти, може хтось із вас знає значення квітів, уплетених у віночок. (Троянда - це краса; цвіт вишні - мамина любов; чорнобривці - пам'ять; калина - символ краси дівчат, символ України. Віночки бувають різними. Я вам сьогодні розповім про них.
-Погляньте, ось на цей віночок із барвінку.
Хрещатий барвінок - зелена земля,
Ця квітка блакитна - символ життя.
А ось цей віночок із ромашки і безсмертника.
Ромашка і безсмертник
Дають здоров'я людям
Із них відвари роблять
Щоб діток напувать
Ці квіти скрізь пізнаєш,
Вони ростуть повсюди
І нам допомагають
Всіх хворих лікувать.
- Віночок із квітів вишні і яблуні.
- А ці рожеві вишневі й яблуневі квіти дівчата любили вплітали у віночок на весні.
- Вони ж бо знали, діти, що квіти ці чудові - це символ материнської краси.
-А в скрині є ще вінок терновий. Він завжди був символом

страждання. Весільний вінок одягали лише один раз - на весілля.  -Діти, погляньте на наш український віночок. У ньому 12 квіточок. І кожна - лікар-оберіг. А які ви пам'ятаєте прислів'я про віночок.
Діти: Гарний вінок - краса дівчини.
- Хто вміє віночок плести, той уміє життя любити.
- Віночок дівчата починали носити з трьох років. У віночок вплітали три квіточки: чорнобривці, незабудки, ромашки. У 4 роки - доплітали безсмертник. А для таких дівчаток, як ви, вплітали 6 квіточок - гроно калини, барвінок, чорнобривці, нагідки, безсмертник, волошки. До віночка прив'язували стрічки. І сором був тій дівчині, у якої вони були пов'язані недбало. Ув'язували 10 стрічок. У центрі світло-коричнева - символ землі, далі жовта - колосок у полі; зелена - життя; синя - вода; рожева - символ достатку; жовтогаряча - усмішка сонця; біла - пам'ять. Усі стрічки повинні бути довшими за косу, бо оберігають її.
Підсумок.
-От сьогодні ми ознайомилися з віночками і стрічками. Давайте подякуємо бабусі за її сюрприз.
Тема : «Український національний вінок».
Мета : Поглибити та розширити знання дітей про традиційний український вінок, звичаї, пов'язані з ним; познайомити дітей з картиною К.О. Тутовського «Одягають вінок». Закріпити вміння дітей малювати з використанням нетрадиційних технологій (квіти - подушечками і листочки - фалангами пальців). Виховувати любов до України, інтерес до традицій і зацікавленість ними, повагу до звичаїв українського народу, бажання одягати і носити українські національні символи.
Обладнання: ляльки в українському національному одязі, вірші, приказки, прислівя, картина К.О. Тутовського «Одягають вінок», гуашеві фарби, обладнання для роботи за нетрадиційними технологіями.
Хід заняття
Стук у двері. Зявляються дві ляльки в українському вбранні. Вітаються. Катруся і Іванко пропонують дітям розповісти про свій одяг.
Діти розповідають, у що ляльки одягненні, називають предмети.
-     Молодці діти. На нашій Катрусі святковий український національний одяг: вишивана сорочка, барвиста спідничка, корсетка і фартушок. Бачите, як гарно він вишитий. А що у Катрусі на шиї?
-     Якого кольору намисто? Взута вона у червоні чобітки. Гарно, правда?
Це маленька українка,
В неї коси по коліна,
І спідничка фалдованка,
І сорочка вишиванка.
-А зараз розглянемо вбрання Іванка. Поглянемо, у що він вдягнений. Так, і в нього вишивана сорочка.
Вишиваю вишиванку
І для братика Іванка.
Вся в мережах вишиваночка -
Подарунок для Іваночка.
-     А ще наш Івась одягнений у шаровари. Чим підперезаний?
-     Якого кольору?
-     На голові в нього шапка, а у що він взутий?
Дуже просять чоботята - чоботятка:
То ж заграймо весело гопачок,
Хай танцює, стукає каблучок.
(Звучить мелодія гопачка. Вихователь запрошує дітей до танцю)
-                     Як гарно ми потанцювали, весело нам, тільки щось Катруся наша засумувала. Давайте ми запитаємо, чому вона така сумна, мабуть у її вбранні чогось не вистачає. Як ви гадаєте, чого? (Віночка).
-                     А чи знаєте ви, діти, що таке віночок? Віночок - квіти, листя, гілки, трави, сплетені в коло, якими звичайно прикрашають голову. Про нього наш народ склав такі приказки та прислів’я:
«Один цвіт не робить вінка».
«Голе й босе, а голова у вінку».
    «У нього в дворі - як у вінку».
-Кожна квітка у вінку мала свою символіку, своє значення: червоні садові маки означають красу і молодість; волошки - скромність і ніжність; квітучий барвінок - освідчення в коханні. Зелені гілочки означають мудрість.
-                     Прикрашали вінок кольоровими стрічками, вплітали їх стільки, скільки років було дівчинці.
Гра «Завиваю вінець». Завиваю вінець (діти закручують коло). Розвиваю вінець (діти розкручують коло).
 Бесіда-розглядання картини.
-                     Давайте розглянемо картину Костянтина Олександровича Тутовського «Одягають вінок». На ній зображений такий момент: молода мати або-старша сестра прибирає квітами малу дівчинку, одягнену в святкове намисто. Дівчинка відчула себе дорослою - вона запишалася й засоромилася. За прибиранням з серйозною повагою спостерігає хлопчик. Одягнені герої картини у простий селянський одяг - дівчинка і мама у вишиті сорочки, спідниці плахти, коралі. Хлопчик - у полотняну сорочку і штанці.
-     Уся картина ніби залита сонячним світлом, теплом, щедрою літньою блакиттю, це маленька розповідь про життя українців, які любили свій рідний край, жили серед природи.
-     А зараз ми з вами намалюємо свої віночки у подарунок для Катрусі, щоб вона не сумувала.
-     Складемо ми наш віночок з квітів і листочків.
Далі діти малюють віночки з квітів і листочків. За зразком вихователя, використовуючи нетрадиційні технології у малюванні: квіточки малюють подушечками вказівного пальця, листочки боком мізинчика правої руки.
Після закінчення дарують Катрусі свої віночки.
Гра «Віночок»
Я віночок сплету,
Я віночок несу.
А кому я цей віночок
На голівку одягну?
(Діти стоять спиною в коло, взявшись за руки, йдуть по колу в протилежну сторону. В середині кола дитина з віночком)
Підсумок.

Тема: «Подорож по чудовій країні- Україні»
Мета: закріпити з дітьми назви диких тварин, які живуть в лісах України; згадати назви казок по почутим епізодам; показати та назвати квіти та кольори на українському віночку; впізнавати та правильно викладати український прапор. Вчити дітей уважно слухати дорослого та однолітків. Приймати активну участь в занятті, проявляти інтерес до всього нового.
Матеріали: атрибути лісу, картинки з зображенням диких тварин, маска Ведмедя до рухливої гри, ілюстрації до казок, український костюм, елементи українського прапора та зразок, Карта України, квіти двох кольорів.
Хід заняття:
-Добрий день, діти!
-А чи любите ви подорожувати?
Тож давайте зараз вирушимо у подорож на потязі. Ми будемо хором говорити такі слова: - «Паровоз кричить ду-ду, я йду-йду-йду, а вагони стукотять. Вагони кажуть так-так-так.»
-Давайте пригадаємо, як називається країна, в якій ми живемо (Україна).                              
-Ось по цій країні ми будемо з вами подорожувати.
1. Перша зупинка «Лісова зупинка».
-Подивіться, де ми зупинилися? В лісі. Що росте в лісі? Які дерева? Хто живе в лісі?
Загадки: (кожна загадка супроводжується показом картинок).
-Молодці, а ведмідь хоче з вами пограти.
-Ми знаємо таку гру «Хто це спить під дубком». (Граємо)
-Сідаємо в наш потяг і рушаємо далі.
- «Паровоз кричить ду-ду, я йду-йду-йду, а вагони стукотять. Вагони кажуть так-так-так.»
2. Зупинка «У бабусі казкарки»
«Діти закрийте очі, зараз щось станеться.
-Хто це нас зустрічає? (Вихователь в українській хустинці).
-Це Бабуся-казкарка!
-Привітайтеся з нею.
-Ви любите казки? Знаєте їх?
Ось зараз я перевірю, як ви знаєте українські народні казки. (Читаю уривки з казок, потім показую відповідну картинку).
1.     Півник і двоє мишенят.
2.     Рукавичка.
3.     Івасик-телесик.
-Сідаємо в потяг.
3. Зупинка. Головна.
Туп, туп, там і тут
По доріжці діти йдуть.
Не біжать, не спішать.
Тільки ніжки тупотять.
Хто тихесенько іде
Той ніколи не впаде!
-Подивіться діти, хто це нас зустрічає?
Це- дівчинка Наталочка. Давайте з нею привітаємось.
-Подивіться, як гарно вона вбралася.
-А що це в неї на голівці? Віночок.
-Давайте його розглянемо. Що є у віночка? (квіти). Дуже гарні квіточки. А скільки їх: одна чи багато? (багато). А ще у віночка є стрічечки. Покажи мені Аня, зелену стрічку (білу, жовту, червону).А давайте пограємо з віночком.
Я віночок сплету
Я віночок сплету
А кому я цей віночок
На голівоньку вдягну.
(Ходить по колу з віночком де зупиниться, одягає дівчинці вінок на голову, а хлопчикові в руки).
-Подивіться і скажіть, що це таке? (Прапор України)
-Скажіть з яких двох кольорів складається прапор України?
Які це кольори? Де знаходяться? Що позначають? (Діти викладають прапор з готових форм).
-А тепер давайте перейдемо далі. Що ми бачимо? (карту України).
-Давайте прикрасимо карту жовто-блакитними квіточками. (Прикрашаємо).
-Ось ми і закінчили нашу подорож. Сідаємо в потяг і рушаємо в дитячий садок.
Підсумок.

Немає коментарів:

Дописати коментар